Co z lokatami inwestycyjnymi?

Lokata inwestycyjna zwana jest niekiedy przez specjalistów lokatą strukturyzowaną. Jest to kolejny produkt bankowy, który banki oferują swoim klientom. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to oferta skierowana do każdego. A więc tak zwany target lokat inwestycyjnych jest dość mocno ograniczony.

Należy najpierw zastanowić się nad istotą lokaty inwestycyjnej. Jaka jest bowiem różnica między lokatą inwestycyjną a zwykłą lokatą bankową? Mówi się o tym, że decydując się na lokatę inwestycyjną jesteśmy w stanie więcej zarobić niż w przypadku lokaty tradycyjnej. Dlaczego? Kapitał ulokowany w lokacie inwestycyjnej jest podzielony na dwie części. Większa część jest lokowana przez bank w produktach, które mają nam przynieść pewny i stabilny zysk. W przypadku tej części kapitału możemy być pewni tego, że ryzyko niepowodzenia jest minimalne. Nieco inaczej jest w przypadku pozostałej części ulokowanego na lokacie inwestycyjnej kapitału. Nieznaczny odsetek środków finansowych jest ulokowany w produkty, które mogą przynieść klientowi banku spory zysk, ale także dość duże straty. Ryzyko niebezpieczeństwa jest więc całkiem spore. Jednak tak przedstawia się istota lokat inwestycyjnych.

 

Zakładanie lokat inwestycyjnych to hazard?

 

Często mówi się o tym, że mechanizm działania lokat inwestycyjnych jest porównywalny do tego, jak funkcjonuje zjawisko hazardu. Należy jednak ze stanowczością podkreślić, że lokaty inwestycyjne są produktem bankowym o wiele bezpieczniejszym, a co najważniejsze są odpowiednio uregulowane przez prawo. Ryzyko niepowodzenia inwestycji w przypadku lokat jest oczywiście o wiele mniejsze. Choć należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest ono zerowe.

 

Na lokaty inwestycyjne zazwyczaj decydują się osoby, które mogą pochwalić się wiedzą i doświadczeniem z dziedziny finansów. Takie osoby wiedzą jak rozłożyć potencjalne ryzyko, a przede wszystkim – co najważniejsze- jak uniknąć niebezpieczeństwa finansowego. W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że “kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana”.

 

85% zysków?

 

Warta poruszenia jest także kwestia tego, jak rozkładają się proporcje jeśli chodzi o podział kapitału, który inwestowany jest w nieco bezpieczniejsze produkty bankowe, jak i te, które mają nam przynieść duży zysk, ale wiążą się z pewnym ryzykiem. Wspomniany odsetek może być różny, w zależności tak naprawdę od konkretnej oferty banku. Przykładowo, 85% kapitału bank lokuje w obligacjach skarbowych, a pozostałe 15% kapitału w innym produktach. To te 15% możemy stracić, ale istnieje też duże ryzyko pomnożenia tej części kapitału. W tym hipotetycznym przypadku możemy być pewni, że po upływie stosownego czasu, na który lokata inwestycyjna została założona, odzyskamy wspomniane 85%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *