Lokata Jedniodniowa

Lokaty jednodniowe jeszcze w niedalekiej przeszłości cieszyły sie ogromna popularnością.Pozwalały one legalnie uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych, co automatycznie przekładało się na to, że klient mógł zarobić więcej niż na tradycyjnej lokacie terminowej.Przez zmieniona w 2012 roku ustawę jednodniowe lokaty praktycznie przestały istnieć na rynku depozytów.

 

Jakie są zalety lokat jednodniowych?

  • relatywnie wysokie oprocentowanie – przy aktywnym korzystaniu z „jednodniówek” możesz sobie stworzyć całkiem nieźle oprocentowany rachunek oszczędnościowy!
  • zachowanie stosunkowo dużej płynności finansowej – okres lokacyjny jednodniowego depozytu tak naprawdę trwa tylko kilkanaście godzin – środki przeważnie zamrażane są na noc i o poranku zostają zwracane na Twój rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w banku. W ciągu dnia masz swobodny dostęp do swoich pieniędzy i możesz nimi do woli dysponować.

Ale jak wszystko to też ma wady:

 

  • po pierwsze, banki zwykle stawiają warunek, że dyspozycja otwarcia lokaty musi zostać zlecona z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Patrząc na to z perspektywy instytucji finansowych, można śmiało powiedzieć, że lokaty jednodniowe to sposób na przyciągnięcie nowych klientów (będą oni musieli założyć konto osobiste, by skorzystać z oferty). Jeśli nie zamierzasz przenosić rachunku osobistego do innego banku, pozostają Ci inne formy oszczędzania;
  • po drugie, kwota, którą możesz ulokować na takiej lokacie jest z reguły dosyć mocno ograniczona. Przeważnie banki pozwalają klientowi wpłacić na jedną taką lokatę maksymalnie ok. 10 000 zł;
  • po trzecie, banki często oferują lokatę jednodniową jako depozyt nieodnawialny. Oznacza to, że jeżeli chcesz codziennie korzystać z takiego depozytu, to każdego dnia musisz pamiętać o złożeniu dyspozycji otwarcia nowej lokaty.