Lokaty długoterminowe

Klient banku ma możliwość wyboru jak długo jego środki finansowe będą ulokowane na lokacie. Mowa o lokatach na miesiąc, trzy miesiące, pół roku, czasem na rok. Często jednak klienci są zainteresowani lokatami długoterminowymi, to znaczy na okres powyżej rok. Najczęściej są to lokaty terminowe na osiemnaście miesięcy czy też nawet dwa lata.

Warto wiedzieć, że są takie osoby, które decydują się na założenie lokaty przykładowo na pół roku po to, by przedłużyć ją o kolejne miesiące po upływie stosownego czasu. Jest to rozwiązania dobre dla tych klientów banków, którzy nie chcą podejmować decyzji dalekosiężnych albo być może obawiają się lokowania swojego kapitału na dłuższy okres z różnych względów. Czasem jest to dyktowane obawą, że w najbliższym czasie stracą płynność finansową, a środki pieniężne ulokowane tymczasowo na lokacie będą im pilnie potrzebne. W przypadku lokat na kilka miesięcy, istnieje możliwość “odzyskania” pieniędzy po upływie stosunkowo krótkiego czasu, zaś jeśli mowa o lokatach powyżej roku może pojawić się trudność z natychmiastowym zwrotem kapitału ulokowanego na lokacie.

 

Dobre ulokowanie pieniędzy może zaprocentować sukcesem

 

Wybór odpowiedniej lokaty nie jest prostą sprawą. Okres, na który zdecydujemy się ulokować środki finansowe jest bardzo ważny. Warto także zastanowić się nad oprocentowaniem, czy spełnia nasze oczekiwania i jest dla nas korzystne. W przypadku oprocentowania stałego jesteśmy w stanie obliczyć zyski, które zostaną dopisane do naszego kapitału w przypadku wygaśnięcia lokaty.

 

Warto zapytać pracownika placówki bankowej także o kwotę minimalną, którą należy wpłacić na lokatę. Najczęściej mowa o kwocie 5000 zł. Jednak pamiętaj, że to bank ustala warunki lokaty. Czasem można spotkać się ze specjalnymi ofertami banków, które umożliwiają swoim klientom założenie lokaty wpłacając niewielką sumę pieniędzy. Zazwyczaj są to lokaty internetowe, które możemy założyć dzięki coraz sprawniej działającej e-bankowości.

 

Lokata aż na dwa lata

 

Osoby dysponujące wolnymi środkami finansowymi, które nie boją się podejmować ryzyka finansowego często decydują się na założenie lokat na okres dwóch lat. Są to zarówno lokaty ze stałym oprocentowaniem, jak i lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Często to właśnie ta druga opcja wydaje się być korzystniejsza dla klienta.

 

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty, tej długoterminowej, jak i krótkoterminowej, warto porównać oferty różnych banków. W sieci można  znaleźć też różnego rodzaju zestawienia lokat, które mają ułatwić nam podjęcie tej dość trudnej decyzji. Pamiętaj jednak o tym, by oferta była dopasowana do twoich potrzeb i oczekiwań. Ulokuj swoje pieniądze najlepiej jak potrafisz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *