Ranking lokat rocznych – lipiec 2016

Każdy interesującymi się lokatami, wie że ze względu na Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowe w Polsce są rekordowo niskie. Przekłada się to proporcjonalnie na oprocentowanie lokat bankowych. Te niestety nie pozwalają na pomnożenie kapitału. Dużo lepiej wypada inwestowanie w nieruchomości, ale to wiąże się z większa pracą.

 

            Obecnie najlepsze lokaty kuszą tylko oprocentowanie rzędu 2,8% wraz ze spełnieniem dodatkowych warunków. Jeszcze miesiąc temu było to 3%.

 

Lipiec charakteryzuje się obniżaniem oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, które spadają pomimo zamrożenia niskich stóp. Na taki krok zdecydował się między innymi: PKO Bank Polski, BOŚ Bank, Getin Bank, Idea Bank i Bank SMART.

Średnio oprocentowanie lokat spadło z 2,61% do 2,45%. To marny wynik i nie zanosi się na poprawę w najbliższym czasie. Jeszcze w 2009 roku można było liczyć na prawie 10%. Na potrzeby rankingu ustalono kwotę 10 000 zł wpłacaną na lokatę. Od niej obliczane są zyski.

 

Zestawienie najlepszych lokat rocznych dostępnych w lipcu 2016 roku z dodatkowymi warunkami

 

            Łatwo zauważyć, że oprocentowanie lokat, jakie proponują banki w czołówce waha się w przedziale między 2,8% do 2,25%. Najlepiej wypada Idea Bank, który proponuje 2,8% – daje to zysk 226,52 zł. Warunkiem takiego oprocentowania jest utrzymanie 10% salda na Koncie Idealnym przez cały okres umowy – musimy mieć przynajmniej 1000 zł przez cały rok na koncie. W zasadzie więc pożyczamy bankowi 11 tysięcy, ponieważ konto zostaje obłożone blokadą na tysiąc złotych. Jeśli ją ściągniemy nasza lokata będzie oprocentowana tylko na 0,5%. Drugie miejsce należy do BOŚ Banku, który oferuje 2,5% i zysk 202,52 zł. Warunki są takie same, jak u lidera. Dodatkowo należy płacić karta miesięcznie na kwotę 300 zł. Niższe pozycje charakteryzują się spadkiem oprocentowania o części dziesiętne zaczynając od lokaty w Volkswagen Bank z 2,4%.

Najlepsze roczne lokaty bankowe bez dodatkowych warunków w lipcu 2016 roku

 

Cięcie obejmują wszystkich i inaczej nie mogło być z lokatami bez dodatkowych warunków, które zresztą i tak cieszą się najmniejszym oprocentowaniem. Najlepsza lokata ma do zaoferowania oprocentowanie 2,3% – miesiąc temu można było uzyskać 2,5%. Średnio możemy liczyć na 2,05%.

 

Najlepiej także wypada Idea Bank, który oferuje wspomniane wcześniej 2,3%. Drugie miejsce zajmuje Noble Bank z 2,1%. Różnica w zarobku między pierwszym bankiem a drugim to tylko 0,20%, ale jeśli inwestujemy więcej pieniędzy robi to sporą różnicę. Czołówkę zamyka Bank SMART z 1,79%.

 

 

Źródło:

www.bankier.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *