Czy rankingi lokat są wiarygodne?

Lokaty to dość modna obecnie forma ulokowania wolnych środków finansowych. Wyróżnić można kilka ich rodzajów, lokaty krótkoterminowe, długoterminowe, średnioterminowe czy też kwartalne. Jeśli mowa o lokatach krótkoterminowych, to są lokaty na najwyżej dwa miesiące. Lokaty długoterminowe to lokaty zakładane powyżej roku do nawet trzech lat. Często klienci banków decydują się na lokaty średnioterminowe, a są to lokaty trwającej więcej niż pół roku, a mniej niż jedenaście miesięcy. Od trzech do pięciu miesięcy – na taki okres zakładana jest lokata kwartalna.

O tym, że podjęcie decyzji o założeniu lokaty nie jest prostą sprawą wiedzą nie tylko klienci banków i pracownicy placówek bankowych, ale także osoby, które zajmują się sporządzaniem różnego rodzaju rankingów lokat. Są to specjalne zestawienia, które mają pomóc klientowi w wyborze odpowiedniej lokaty. Kto przygotowuje takie zestawienia? Często są to osoby, które mają wiedzę i doświadczenie w dziedzinie bankowości i finansów.

 

Obiektywne warunki zakładania lokat

 

Warto jednak zadać pytanie, czy owe rankingi są naprawdę wiarygodne? Czy opieranie swoich decyzji na tych zestawieniach jest dla nas opłacalne? Tego rodzaju pytania mnożą się w głowie nie jednego klienta banku, który zastanawia się nad tym, by ulokować swoje środki finansowe na lokacie.

 

Tego rodzaju rankingi lokat są bez wątpienia pomocą dla tych, którzy mają nikłą wiedzą na temat lokat. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie zestawienia mogą okazać się być nieobiektywne. Ma na to wpływ przede wszystkim fakt, że czasem placówki bankowe mogą same zlecać przygotowanie takich zestawień. Wówczas logicznym jest fakt, że będą to rankingi zachęcające do wyboru lokat tego właśnie banku. Często takie działania podejmują banki, które należą do znanych i popularnych sieci.

 

Rankingi lokat sporządzają osoby niekompetentne?

 

Na fakt tego, że rankingom lokat nie zawsze warto ufać ma wpływ to, kto sporządza owe rankingi. Czasem może okazać się, ze autorami takich zestawień są osoby, które nie mają wystarczającej wiedzy w tym temacie. Wówczas taki ranking może być niewiarygodny. Należy też pamiętać o tym, że nikt nie jest nieomylny. Może więc zdarzyć się tak, że w rankingu nie zostaną uwzględnione obiektywne warunki, których pominięcie ma znaczący wpływ na wynik rankingu.

 

Opracowując ranking lokat, specjaliści biorą pod uwagę czynniki różnego rodzaju. Porównuje się wówczas warunki, które swoim potencjalnym klientom oferują banki. Mowa przede wszystkim o oprocentowaniu. Bierze się pod uwagę to, czy jest to oprocentowanie zmienne a może stałe. Ważnym jest również okres, na który zakłada się lokatę. I tak powstaje ranking lokat krótkoterminowych, długoterminowych czy też kwartalnych.

 

Musisz jednak wiedzieć o tym, że nikt nie podejmie decyzji o wyborze lokaty za ciebie. Musi więc być to twoja suwerenna decyzja. Pracownik placówki bankowej może jedynie służyć radą. Założeniem zaś tworzenia rankingu lokat jest uświadomienie klientowi pewnych procesów zachodzących w finansach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *