Lokata czy nieruchomość? Co zrobić z oszczędnościami?

Wynajem nieruchomości to nie jest proste zajęcie – wie o tym każdy próbujący swoich sił w tym biznesie. Od 2009 roku systematycznie spada oprocentowanie lokat, które wynosiło ok 10%. Dzisiaj można liczyć praktycznie tylko na 2% rocznie. To bardzo mało. Szczególnie biorąc pod uwagę, że stopa zwrotu w przypadku nieruchomości może wynosić nawet 5% rocznie na czysto – po odjęciu wszelkich opłat. Pożyczanie pieniędzy bankowi w takich czasach nie jest inwestycją biorąc pod uwagę spadającą wartość pieniądza.

 

  » Read more

Co z lokatami inwestycyjnymi?

Lokata inwestycyjna zwana jest niekiedy przez specjalistów lokatą strukturyzowaną. Jest to kolejny produkt bankowy, który banki oferują swoim klientom. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to oferta skierowana do każdego. A więc tak zwany target lokat inwestycyjnych jest dość mocno ograniczony.

» Read more

Czy rankingi lokat są wiarygodne?

Lokaty to dość modna obecnie forma ulokowania wolnych środków finansowych. Wyróżnić można kilka ich rodzajów, lokaty krótkoterminowe, długoterminowe, średnioterminowe czy też kwartalne. Jeśli mowa o lokatach krótkoterminowych, to są lokaty na najwyżej dwa miesiące. Lokaty długoterminowe to lokaty zakładane powyżej roku do nawet trzech lat. Często klienci banków decydują się na lokaty średnioterminowe, a są to lokaty trwającej więcej niż pół roku, a mniej niż jedenaście miesięcy. Od trzech do pięciu miesięcy – na taki okres zakładana jest lokata kwartalna.

» Read more

Czy warto podejmować ryzyko finansowe?

Inwestowanie zgromadzonych środków finansowych zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Dotyczy to każdej formy inwestycji. Można śmiało mówić, że jest to system naczyń połączonych. Chcąc zyskać, musimy umieć ponieść ryzyko niepowodzenia. Nawet w przypadku sprawdzonych form inwestowania wspomniane ryzyko jest realne. Każdy inwestor powinien więc się z nim liczyć.

» Read more

Lokaty długoterminowe

Klient banku ma możliwość wyboru jak długo jego środki finansowe będą ulokowane na lokacie. Mowa o lokatach na miesiąc, trzy miesiące, pół roku, czasem na rok. Często jednak klienci są zainteresowani lokatami długoterminowymi, to znaczy na okres powyżej rok. Najczęściej są to lokaty terminowe na osiemnaście miesięcy czy też nawet dwa lata.

» Read more

Sytuacja na rynku lokat

Lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, lokaty kwartalne i średnioterminowe – to te produkty najczęściej występują na rynku lokat. Klienci banków, którzy ulokowali swoje pieniądze na lokatach, z zaciekawieniem śledzą sytuację na wspomnianym rynku. Pozwala to im na oszacowanie między innymi tego, czy warto przedłużyć lokatę na kolejny okres czy też korzystniejsza będzie wypłata środków.

» Read more

1 2