Czy warto podejmować ryzyko finansowe?

Inwestowanie zgromadzonych środków finansowych zawsze wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. Dotyczy to każdej formy inwestycji. Można śmiało mówić, że jest to system naczyń połączonych. Chcąc zyskać, musimy umieć ponieść ryzyko niepowodzenia. Nawet w przypadku sprawdzonych form inwestowania wspomniane ryzyko jest realne. Każdy inwestor powinien więc się z nim liczyć.

Jeśli chcesz pomnożyć swój kapitał, to warto zastanowić się nad lokatą inwestycyjną. Mówi się o tym, że ta forma inwestycji może przynieść realne zyski, jednak związane z nią niebezpieczeństwo jest równie prawdopodobne. Jest to lokata długoterminowa, bowiem zakłada się ją na dłużej niż rok.

 

Na czym polega owe ryzyko? Otóż część kapitału ulokowanego przez nas na takiej lokacie inwestycyjnej, która często nazywana jest też strukturalną jest przeznaczana przez banki na produkty, który pod jakimś względem narażają inwestora na niebezpieczeństwo. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ulokowanie środków w produkty, które przynoszą zyski może spowodować pomnożenie ulokowanego na lokacie kapitału.

 

Brak pewności powodzenia?

 

Warto wiedzieć, że nieprawdą jest twierdzenie, że klient może stracić cały kapitał ulokowany na lokacie. Takie twierdzenie nie jest zgodne z prawdą z tego względu, że ryzyko utraty dotyczy tylko części kapitału. Pozostała jego część jest ulokowana w produktach, których powodzenie jest niemal pewne.

 

Jakiej natury są więc wspomniane “niebezpieczne” inwestycje? Dobrym przykładem są lokaty inwestycyjne oparte na kursie walut. Wszyscy wiemy, że kursy walut często wahają się, stąd nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy wielkość kursu pozwoli nam na pomnożenie kapitału.

 

Inwestycja oparta na indeksach giełdowych

 

Kolejnym sposobem na lokatę inwestycyjną jest oparcie jej na indeksach giełdowych. Mowa zarówno o indeksach polskiej, jak i światowej giełdy. Ryzyko niepowodzenia jest porównywalne do ryzyka związanego z kursami walut. W tym przypadku także bowiem mówi się o różnego rodzaju wahaniach.

 

Jakiś odsetek, najczęściej do 15% naszego kapitału, który zdecydowaliśmy się umieścić na lokacie inwestycyjnej, bank może zainwestować w metale czy też surowce szlachetne. To chyba jedna z najbardziej korzystnych opcji dla klienta banku, który zdecydował się na ryzyko ulokowania pieniędzy na lokacie strukturalnej. Mowa tu o takich surowcach jak ropa naftowa, srebro, złoto. Wówczas klient z niecierpliwością śledzi ich ceny na rynkach światowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *